Tengerimalacok világa!! !!2007!!
Tengerimalacok világa!! !!2007!!
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Tengerimalac részleg
 
Menü
 
Etetés
 
Naptár (Hanyadika is van ?)
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Óra!! (Pontos!!)
 
Hányan jártak a honlapomon?
Indulás: 2005-03-16
 
Linkek
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Óra+Naptár!!

 
----
 
Genetika

 

A tengerimalacok tulajdonságainak öröklődéséért különböző faktorok, ún. gének felelősek. Egy tengerimalacnak két kromoszómaszerelvénye van, mindkét szülőtől egy-egy, és fenotípusa attól függ, milyen összetételben hordozza a géneket. Az 1900-tól 1960-ig terjedő időszakban a tengerimalacokkal kapcsolatos genetikai kutatások leginkább a szőrszínt meghatározó gének, a színeződési sajátosságok, valamint a különböző beltenyésztések tanulmányozása felé irányultak. Az évek során számos olyan génmutáció keletkezett, amely az utódokban nem volt hosszabb ideig fenntartható. Napjainkban e tudományág a biokémiai, fiziológiai, immunológiai jellegzetességek tanulmányozásával foglalkozik.


 

Genetikai alapfogalmak:

A sejtek kromoszómaszáma egy adott fajra jellemző, állandó érték. A kromoszómákban (DNS-molekulákban) találhatók a gének, ezek az öröklődés egységei. A gének kódolt utasításokat tartalmaznak, molekuláris szinten lehetővé teszik, hogy az élő szervezet előállíthassa a fejlődéséhez, növekedéséhez, működéséhez és szaporodásához szükséges anyagokat (polipeptideket, fehérjéket, enzimeket stb.).

A génváltozatok, az allélek az élőlények változatosságát okozzák, meghatározzák az egyedek tulajdonságait. Allélnek nevezzük a homológ kromoszómákon, azonos helyen (lokuszon) található gének egyik lehetséges változatát. Számos lokusz több különböző allélt hordozhat, ezek egy változó tulajdonságot határoznak meg.

Genotípus: egy adott szervezet génszerelvénye.

Fenotípus: egy szervezet minden olyan jellege, amely genetikai teszt nélkül meghatározható (ilyenek a látható jellegek, amelyek a genetikai és környezeti hatások kölcsönhatása révén jönnek létre).

Homozigóta jelenség: Két azonos kromoszóma azonos alléleket foglal magába, vagyis egy génnek két azonos tulajdonságot meghatározó allélje van.

Heterozigóta jelenség: Két azonos kromoszóma eltérő alléleket foglal magába, egy génnek két különböző tulajdonságot meghatározó allélje van.

Domináns allél: felerősíti az általa meghatározott tulajdonság hatását (nagybetűvel jelöljük).

Recesszív allél: azonos kromoszómában elhelyezkedő hasonmás gén, amely a domináns allél jelenlétében nem fejti ki hatását. A recesszív gén csak akkor juthat érvényre, ha mindkét homológ kromoszómában egyszerre van jelen (kisbetűvel jelöljük).

P (Parents): Szülői nemzedék.

F1 nemzedék: A szülőktől származó utódok.

F2 nemzedék: Azok az utódok, amelyek az F1 nemzedék egyedeinek kereszteződése által jöttek létre.

Melanin: a testben képződő pigment. Anyagcsereútja során a tirozin aminosavból a DOPA és ebből a dopakinon keletkezik (mindkét lépést a tirozináz enzim katalizálja). A továbbiakban polimerizáció révén alakul ki a fekete vagy barna eumelanin, amely fehérjékkel alkotott komplex a melanoszómákban. A vörös vagy sárga feomelaninok úgy jönnek létre, hogy a dopakinon ciszteinnel kapcsolódik, mielőtt az említett fehérjekomplexbe lépne.


 

A tengerimalac testi (szomatikus) sejtjei, a magasabb rendű élőlényekéhez hasonlóan diploidok, vagyis kétszeres kromoszómakészletű sejtek. A tengerimalac diploid kromoszómaszáma 2n=64, melyből 62 autoszóma (ezek testi kromoszómák, vagy más néven szomatikus kromoszómák) 31 homológ párt alkot, a fennmaradó 2 ivari kromoszóma (nemi kromoszóma) határozza meg az állat nemét, az xx a nőnemet (két homológ x kromoszóma), az xy pedig a hímnemet (eltérő felépítésű x és y kromoszómák). Az ivarsejtek kromoszómaszáma a testi sejtekének a fele. A petesejt és a hím ivarsejt haploid, vagyis egyszeres kromoszómakészletű sejt, amelyben nincsenek homológ kromoszómák. A tengerimalac ivarsejtjeiben 32 kromoszóma található.

 

A színeket meghatározó gének

 

A lokusz - nevezhetjük aguti faktornak is (Agouti locus).

A gén az eumelaninnak és feomelaninnak egy adott szőrszálon belüli eloszlását befolyásolja.

Eumelanin - fekete vagy barna (black or brown) pigment.

Feomelanin (Phaeomelanin) - sárga és vörös (yellow and red) pigment.

A - aguti allél (light-bellied agouti allele): A Cavia porcellus vad ősének színe az arany-aguti szín. A különböző aguti színek az arany-aguti szín módosulásai, minden egyes szőrszál terminális vagy szubterminális sávja a feomelanin által meghatározott, vagy ennek hígított változata, a fennmaradó rész pedig fekete vagy barna (eumelanin), vagy ezek egyikének hígított változata. A hasán a szőrszálak egyszínűek, a test egyéb részein található szőrszálak terminális vagy szubterminális sávjának megfelelő színűek. (Az aguti színről részletesebb információ a tengerimalac-fajták oldalon található.)

Ar - szolid aguti allél, egységes aguti (solid agouti, no belly band): Minden egyes szőrszál aguti színű, a szolid-agutinak a hasán is aguti színűek a szőrszálak.

a - nem aguti allél (self, non-agouti allele): ez az allél minden egyes szőrszálról eltávolítja a feomelanin sávot, így a tengerimalac fekete vagy barna színű (vagy egy másik gén által meghatározott színű) lesz.


 

Domináns-recesszív öröklődésmenet - A dominancia sorrendje: A, Ar, a.

AA allélpár - a tengerimalac aguti színű.

Aa allélpár - a tengerimalac aguti színű, mert az a allél nem fejti ki hatását a domináns allél jelenlétében, de a későbbi nemzedékben kifejeződhet.

aa allélpár - nem aguti.

 

 

A fenotípusok aránya: 3 aguti: 1 nem aguti;

A genotípusok aránya: 1:2:1;


 

AA x aa

100 % Aa      

Aa x Aa

25 % AA ;    50 % Aa ;    25 % aa ;

Aa x aa

50 % Aa ;    50 % aa ;

AA x Aa

50 % AA ; 50 % Aa ;

 
 

B lokusz - barna faktor (brown locus).

B - vad típusú allél: fekete szín (wild type allele: black colour)

b - barna allél (brown allele): A b allél a tengerimalac szőrszálainak, bőrének és szemének színére van hatással, így azok barna (csokoládébarna) színűre hígulnak. Az allél csak a fekete színre van hatással, a vörösre nincs.


Domináns-recesszív öröklődésmenet:

BB allélpár - a tengerimalac szőre fekete színű.

Bb allélpár - a tengerimalac szőre fekete színű, mert a b allél nem fejti ki hatását a domináns allél jelenlétében, de utódaiban megjelenhet a csokoládé szín.

bb allélpár - nem fekete, a tengerimalac szőrszála barnára, vagyis csokoládészínűre hígul, a szem rubinvörös csillogású.



C lokusz - a szín intenzitását meghatározó faktor (colour intensity locus). Számos mutáns allél ismert, ezek mindkét színt (fekete, vörös) hígítják, a vörös pigmentre azonban nagyobb hatással vannak, mint a feketére.

Itt számos helyzetben részleges dominancia jelentkezik. A krém szín intermedier a sárga és fehér között (a két allél gén egymással egyenlő erővel lép fel).


C allél - Vad típusú allél, fekete és/vagy vörös (ilyen az arany-aguti, a fekete, és a vörös szín) a szem sötét színű (wild type allele).

ck allél - a fekete és/vagy vörös színt hígítja (dark dilution of black and/or red)

cd allél - a fekete és/vagy vörös pigmentet kissé erőteljesebben hígítja (light dilution of black and/or red)

cr allél - a szemet rubinvörös színűre, a fekete pigmentet világos-szépia színűre, a vörös pigmentet pedig fehérre hígítja (csincsilla-faktornak is nevezik).

ca allél - homozigóta recesszív formában a himalája megjelenítésért felelős, a vörös pigmentet fehérre hígítja, a fekete pigmentet a „végekre” (orr, fül, végtagok) korlátozza. Az írisz és retina pigmenthiánya miatt a szem vörös színű lesz. A sötét szín kifejlődése a hőmérséklettől függ, a pigmentet előállító enzimnek az alacsonyabb hőmérsékleti értékek kedveznek, minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál sötétebb a szín, és annál kiterjedtebbek a sötét területek. Egyesek cah vagy ch allélként is jelölik.


Néhány példa - allélikus kölcsönhatások:

Megj. - A fekete színnél:

- BB vagy Bb allélpár esetén a fekete szín hígulásai

- bb allélpár esetén a barna, vagyis a csokoládészín hígulásai

CC vagy C-  allélpár

Fekete szín

Vörös szín

ckck allélpár

nagyon sötét szépia (nagyon sötét csokoládészín)

dark sepia (very dark chocolate)

sárga (buff)

cdcd allélpár

sötét vagy közepes szépia (sötét csokoládészín)

dark or medium sepia (dark chocolate)

sárga (buff)

cdcr allélpár

sötét vagy közepes szépia (sötét csokoládészín)

dark or medium sepia (dark chocolate)

krém (cream)

cdca allélpár

világos szépia (csokoládé)

pale sepia (chocolate)

krém (cream)

crcr allélpár

sötét vagy közepes szépia (csokoládé)

dark or medium sepia (chocolate)

sötétszemű fehér (dark eyed white)

crca allélpár

világos szépia (csokoládészín)

pale sepia (chocolate)

sötétszemű fehér (dark-eyed white)

caca allélpár

vörös-szemű fekete himalája

(vörös-szemű csokoládé himalája)

red-eyed black Himalayan

(red-eyed chocolate Himalayan)

vörös-szemű fehér (red-eyed white)


Megjegyzés: a C- allélpárnál a - jel a ck, cd, cr vagy ca allélok bármelyike lehet. A vad típusú allél jelenlétében a mutáns allél nem fejti ki hatását.


Fontos:

Tudnunk kell, hogy a fehér tengerimalac nem albinó (pl. a fehér egerek és patkányok albinók, mert ezeknél a melanin pigment képzéséért felelős enzim hiányzik), így nevezik azt a tengerimalacot, amelynek szőre vörös lenne az E lokusz ee allélpárja miatt, de a caca allélpár a vörös pigment megjelenését gátolja (Dunkin-Hartley „albino” tengerimalacként ismert, mert Dunkin és Hartley közös laboratóriumában jelentek meg először).

 

E lokusz - Az E faktor az eumelanin és a feomelanin közötti viszonyt, a színek teljes testfelületen való kiterjedését befolyásolja (extension gene).

E allél - a teljes testfelületre a fekete- vagy barna szín (csokoládé) terjed ki, vagy ezek hígulásai (lila, bézs) jelennek meg, a tengerimalacon nincs vörös szín, sem ennek hígulásai (full extension).

ep allél - ez az allél a fekete szín kiterjedését csak foltok formájában engedélyezi, így a test teljes felületén foltokban jelenik meg a fekete, vagy annak hígított változata, és a vörös, vagy annak hígított változata (partial extension). Ez az allél felelős a teknőctarka, brindle és japán megjelenítésért. Sok kis gén befolyásolja az allélek hatásait, a foltok nagyságát és helyét, így rengeteg változat adódhat.

e allél - meggátolja a fekete pigment megjelenítését, csak a vörös, vagy ennek hígított változata (arany, sáfrány, sárga, krém vagy fehér) jelenik meg (non extension).

 

Az ep allél inkomplett domináns az e allélel szemben.

Allélikus kölcsönhatások:

epep allélpár

általában több a fekete, mint a vörös (vagy ezek hígulásai)

epe allélpár

általában egyenlő mennyiségben vörös és fekete (vagy ezek hígulásai)

ee allélpár

vörös (vagy ennek hígulása)

 
 
 
 
 

P lokusz - A P faktor a szem színét befolyásolja, az eumelaninre, vagyis a fekete/barna pigmentre van hatással (pale factor). A P és B jellegeket kialakító gének egy kromoszómán, egymáshoz közel helyezkednek el, így a két tulajdonság nem függetlenül, hanem kapcsoltan öröklődik.


Domináns-recesszív öröklődésmenet:

P allél - nincs hígulás, a tengerimalac szeme sötét, szőre fekete színű (dark eyes).

pr allél - kevésbé ismert gén, a szem rubinvörös lesz, a fekete szín pedig palakékre hígul. A szőrszínt egyesek kéknek, palakéknek, mások szürkének nevezik (blue, slate-blue, gray). Svédországban az allél jelölése pg.

p allél - a szem vörösre hígul, a fekete szín lilára, a csokoládé bézsre (pink eye dilution gene).


A pp allélpár jelenléte nemcsak a fekete pigmentre, a vörös pigmentre is hatással van, a következő táblázat megmutatja, hogyan:

PP vagy Pp allélpár

pp allélpár

fekete (black)

lila (lilac)

csokoládé (chocolate)

bézs (beige)

vörös (red)

vörösszemű narancs (red eye orange)

krém (cream)

vörössszemű krém (red eye cream)

teknőctarka (tortoiseshell)

lila és narancs (lilac and orange)

teknőctarka és fehér (tortoiseshell and white)

lila, narancs és fehér (lilac, orange and white)

csokoládé és vörös (chocolate and red)

bézs és narancs (beige and orange)


 
 
 

S lokusz - Az S faktor a fehér szín megjelenítéséért felelős (white spotting factor).

SS allélpár - nem jelenik meg a fehér szín.

Ss allélpár - inkomplett dominancia, a tengerimalac testén nagyon kicsi arányban megjelenhet a fehér szín, pl. a lábvégeken, az orron.

ss allélpár - a tengerimalac testén sok a fehér szín.

Sok kis gén befolyásolja az allélek hatásait, ezért a fehér megjelenésének aránya mindig változó.


Érdekesség:

Az s allél másodlagos hatása egyéb színekre - amellett, hogy megjeleníti a fehér színt, a meglévő színeket is arra „kényszeríti”, hogy azok foltokban jelenjenek meg. Egy jó példa erre a teknőctarka és fehér tengerimalac: nem lehet brindle és fehér (mert a színek nem jelennek meg egyenletes eloszlásban), vagy japán és fehér (mert a színek nem jelennek meg csíkokban).


Dalmata és márványos faktor: Az Rs gén Rsrs allélpár esetén a dalmata és márványos szín megjelenítéséért felelős (dalmatian or spotted roan faktor). A gén egy mutáció során jött létre, és a színelosztást befolyásolja. Az rs allél itt egy színes, egyszínű tengerimalac-szülőtől származó allélt jelent. A dalmata tengerimalacot egyes szakirodalomban Rnrn-ként is jelölik.

Fontos!

Dalmata vagy márványos tengerimalacot nem szabad maguk közt párosítani, mert a gén homozigóta domináns formában életképtelen tengerimalac megjelenését okozza. Letális génnek nevezik, mert sejtszinten a gén olyan változást idéz elő, amely a tengerimalac fejlődését korlátozza, így rendellenességgel születik, általában fehér színű (ezért Lethal Whitenak is nevezik), szeme kicsi és/vagy deformált, nincs foga, vagy ez is deformált, esetleg süket vagy steril, és legtöbbször néhány hetes korában elpusztul.

Rsrs allélpár - A dalmata tengerimalacnál a meglévő színt a fejre, a lábakra, a testen pedig pöttyökre korlátozza, a test többi része fehér (az orrán végighúzódik egy fehér sáv). A márványos tengerimalac abban különbözik a dalmatától, hogy a törzsén a pöttyök helyett egyenletesen keverednek a fehér és színes szőrszálak.

RsRs allélpár - letális gén. Az ilyen tengerimalac legtöbbször torzszülött.

rsrs allélpár - az egyszínű (színes, nem fehér) tengerimalacot jelöljük így. A dalmata vagy márványozott tengerimalacot egyszínűvel érdemes párosítani, leginkább fekete vagy csokoládészínűvel.


Rsrs x rsrs

50 % Rsrs ;    50 % rsrs ;     

Rsrs x Rsrs

50 % Rsrs ; 25 % rsrs ; 25 % RsRs ;

 
 
 
 
 
 
Kevésbé ismert, ritka gén a Fekete-cser (Black Tan) tengerimalac színét meghatározó mutáns gén. Az arany-agutihoz hasonló, azzal a különbséggel, hogy minden egyes szőrszála csak egyszínű, testén fekete (a szőrszálakon itt nincs sávonkénti színelosztás, mint az agutinál), a hasán pedig vörös színű. A hígított változatait Foxnak (az Egyesült Államokban Martennek) nevezik.
 
 
 
Milyen a honlap?
A lap
Milyen a honlap

Nagyon,nagyon jóóóóó!!!!
Jó...
Háátt..elmegy
Rossz!!
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Szavazás
Lezárt szavazások
 
Játékok
 
Hozzáértő álatorvos

Állatorvos:

Az első problémák ott vannak ,hogy sok álatorvos nem nagyon ért a tengerimalacokhoz ebből adódik a félrekezelés!!!Velem is előfordult,hogy félrekezelték egy NONAME álatorvosnál!! DE AMIT CSAK AJÁNLANI TUDOK a leg Szuperebb álatorvosok(tapasztalatból):

Dr. Graf Zoltán, Dr. Graf Miklós
Bp, 1117 Fehérvári út 38/a
Tel: 209-51-30
Rendelés:
H-P: 10-12 és 15-19
Szo: 9-12

 

!!Ők minden álaton tudnak segíteni.Kimondott kisálatspecialisták!!

 
Ünnepi rovat
 
Kép
<bgsound src="" loop=true>
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal