Tengerimalacok világa!! !!2007!!
Tengerimalacok világa!! !!2007!!
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Tengerimalac részleg
 
Menü
 
Etetés
 
Naptár (Hanyadika is van ?)
2025. Március
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Óra!! (Pontos!!)
 
Hányan jártak a honlapomon?
Indulás: 2005-03-16
 
Linkek
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Óra+Naptár!!

 
----
 
Történetük:1,2

Történetük:1,2

 

 

 

Történetük

 

A tengerimalac rendszertanilag a Mammalia (emlősök) osztály Rodentia (rágcsálók) rendjének Hystricomorpha (sülalakúak) alrendjébe, a Caviidae (patás körmű rágcsálók) családjába tartozik.
Őshazája Dél-Amerika. A Cavia nem (más néven genus) hét fajt foglal magába:

- Cavia tschudii, vagy más néven Cavia cutleri (Peru)

- Cavia aperea (É-Argentina, Uruguay és K-Brazilia)

- Cavia fulgida (K-Brazilia)

- Cavia nana (Ny-Bolivia)

- Cavia anolaimae

- Cavia guianae

- Cavia porcellus

A tengerimalac háziasított változata Cavia porcellus néven ismert.

A tengerimalacok a perui őslakosok, az inkák házi- és áldozati állatai voltak, ezt számos, inka sírban talált, mumifikálódott tengerimalac-tetem is tanúsítja. A Cavia cutleri (ismert nevén Cavia aperea tschudii) fajt a tengerimalac őseként tartják számon, ennek megszelídített változatai éltek és élnek ma is a perui indián őslakosság háza táján. A hódítóként Peruba érkezett spanyol bevándorlók a helyi indiánok népszerű állatait indián malacnak nevezték (a spanyol mellett még francia és olasz nyelven is indián malacként ismert), s hódításaik során, e kontinensen, a tengerimalacokat maguk is élelemként használták.

A tengerimalac Európába a XVI. században, holland hajósok révén került, s ezek kitenyésztett változatai a mai, háziasított tengerimalacok. A malac nevet feltehetőleg a kismalachoz hasonló, visító hangja miatt érdemelte ki, s tengerinek azért nevezik, mert a tengerentúlról származik. Hasonló módon, a németek, lengyelek, oroszok is így nevezik.

Angol, holland és román nyelven guineai malacként ismert. Ezen elnevezésnek (guineai) a szakirodalomban kétféle magyarázata kering:

- hajón szállítva, Afrika nyugati részét, Guineát érintve jutott Európába

- Angliában guineában (régi angol pénznem) szabták meg az árát.

Az Egyesült Államokban, az 1770-es években, kedvencként terjedt el.

Gyógyászati és egyéb kísérletekre a XIX. században az angol változatokat használták, melyek Brazília meg nem telepedett, vadon élő populációiból származtak. Mivel a tengerimalacok a baktériumos fertőzésekre rendkívül érzékenyek, Robert Koch és tanársegédje, Emil Behring a tuberkulózissal, diftériával kapcsolatos, tudományos kísérletekre használta őket.

Természetes környezetükben a tengerimalacok 5-10 egyedből álló csoportokban élnek, és főleg éjszaka aktívak. Nem készítenek maguknak üreget, sziklarepedésekbe, bozótokba bújnak, vagy más állatok elhagyott üregeit foglalják el, s idejük legnagyobb részét dús fűvel benőtt területeken töltik.

Az eledelért csak a háziasított tengerimalac visít, ezt a feltételes reflexet az emberrel való együttélés alakította ki benne.

 

 

 

Történetük 2

 

A "sertés": Tisztázzuk először is azt a tévhitet, mely szerint a tengerimalacnak bármilyen köze lenne a "sertés-hez". Nem, szóval nincs.
Természetesen ez az érdekes elnevezés ettől függetlenül nem véletlen. A malac kifejezés utal a sertésre, de mindössze hasonló testfelépítésük miatt. Másik elnevezési okuk, hogy hangjuk is hasonló a disznóéhoz, ha jól érzi magát aranyos oijjo-gással tudatja azt gazdájával.

Elnevezés: A tengeri elnevezés vitatott téma. Az egyik változat szerint azért hívják őket így, mert a tengeren túlról, Dél-Amerikából származnak, míg egy másik variáció szerint a kukorica, mint -tengeri- szóból ered az elnevezés. Ez utóbbi azért vitatott, mert a tengerimalac nem kifejezetten kukorica rajongó. Biológiailag: Állatrendszertani szempontból a tengerimalacok a rágcsálók (Rodentia) rendjébe, a tengerimalac- félékbe (Caviomorpha) alrendjébe, a tengeri-malacok családjába (Caviidae) és a Caviinae alcsaládba tartoznak.

Történelem: A malacok megismerése és háziasítása nem Európában kezdődött. A csöppnyi - vagy talán nem is annyira csöppnyi, hiszen az ősi faj akár 3-4 kg-os is lehet - állatokat már Kr.e. 1200-tól tenyésztették a közép-chilei indiánok. Céljuk nem kimondottan a gyerek kényeztetése volt, sokkal inkább étkezési és rituális szempontok vezették őket a tenyésztéshez. Kutatók szerint még a temetkezésnél is komoly szerepük volt, nem különben az áldozásokkor. Az ottaniak a "cuys" elnevezésű fajt még ma is finom csemegének tartják. Ez a típus Magyarországon nem ismert, Európában inkább csak nyugatabbra tartanak ilyen állatokat, fő ismérvük, hogy akár 4 kg-ra is megnőnek, és igen vadak.

Európa: A mi kontinensünkre Amerika felfedezése után kezdték áthozni a fura állatkákat, amelyeket később főleg az angolok kedveltek és tenyésztettek tovább. Angol nevük, a guinee pig is innen származhat, mivel egy malac ára 1 guinee, azaz 21 schilling volt - drágának számított.

Leírások: 1875-ben Brehm, Az állatok világa c. könyvében már ismert fajként írt a tengerimalacokról. Jó természetű, nyugodt, családban könnyen tartható állatként definiálja. Lényét sok vonatkozásban hasonlította a nyulakhoz.

 
Milyen a honlap?
A lap
Milyen a honlap

Nagyon,nagyon jóóóóó!!!!
Jó...
Háátt..elmegy
Rossz!!
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Szavazás
Lezárt szavazások
 
Játékok
 
Hozzáértő álatorvos

Állatorvos:

Az első problémák ott vannak ,hogy sok álatorvos nem nagyon ért a tengerimalacokhoz ebből adódik a félrekezelés!!!Velem is előfordult,hogy félrekezelték egy NONAME álatorvosnál!! DE AMIT CSAK AJÁNLANI TUDOK a leg Szuperebb álatorvosok(tapasztalatból):

Dr. Graf Zoltán, Dr. Graf Miklós
Bp, 1117 Fehérvári út 38/a
Tel: 209-51-30
Rendelés:
H-P: 10-12 és 15-19
Szo: 9-12

 

!!Ők minden álaton tudnak segíteni.Kimondott kisálatspecialisták!!

 
Ünnepi rovat
 
Kép
<bgsound src="" loop=true>
 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros